VI Ekspercka Konferencja Fundacji ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
01 gru 2016
VI Ekspercka Konferencja Fundacji ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
W dniach 29-30 listopada 2016 r. odbyła się VI Ogólnopolska Konferencja Ekspercka Fundacji ITAKA pt. ”Poszukiwanie osób zaginionych. Wykorzystanie nowych technologii w działaniach poszukiwawczych dzieci i osób dorosłych”. Po raz drugi konferencja miała miejsce w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich i odbywała się pod honorowym patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Cyfryzacji, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka i Komendy Głównej Policji.
Jak co roku, celem konferencji była wymiana doświadczeń z zakresu działań poszukiwawczych. W tym roku prelegenci zaprezentowali swoje doświadczenia w wykorzystaniu najnowszych technologii w poszukiwaniu zaginionych dzieci i osób dorosłych. Przed Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich ustawiono Mobilne Centrum Wsparcia Poszukiwań Komendy Głównej Policji, a wewnątrz było można przyjrzeć się Bezzałogowemu Statkowi Powietrznemu (dronowi), wykorzystywanemu w poszukiwawczych działaniach Policji. Wśród zaproszonych prelegentów byli głównie praktycy, którzy na co dzień zajmują się poszukiwaniem osób zaginionych, w tym przedstawiciele Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji, TOPR reprezentowany przez ratownika z wieloletnim doświadczeniem, Tomasza Wojciechowskiego oraz Grupa Jurajska GOPR w osobach Marka Lisowicza i Tomasza Motyla. W roli prelegenta wystąpił także mł. asp. Michał Szalc z Komendy Miejskiej PSP w Gdańsku. O prowadzonym wspólnie z Fundacją ITAKA projekcie GeNN opowiedziała kom. dr Inż. Magdalena Jabłońska z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji. Wysłuchaliśmy również wystąpienia Macieja Rokusa z Grupy Specjalistycznej Płetwonurków RP, a także Jana Gołębiowskigo, profilera, który opowiedział o tym, w jaki sposób psycholog śledczy wspiera działania poszukiwawcze osób zaginionych. W tym roku mieliśmy także przyjemność gościć przedstawicieli Zespołu ds. Przestępstw Niewykrytych Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, którzy zaprezentowali efekty swoich działań. Na temat zagrożeń w sieci czyhających na nastolatki opowiedziała psycholog Fundacji ITAKA, Ewelina Berlińska. W trakcie konferencji Karolina Krawczyk, również psycholog Fundacji ITAKA, zapowiedziała swoją prezentacją na temat depresji osób starszych rozpoczynającą się na dniach kampanię Fundacji „Srebrny odcień depresji”.
Podczas tegorocznej konferencji prezes Fundacji ITAKA, Alicja Tomaszewska, podpisała porozumienie o współpracy ze Stowarzyszeniem Ochotniczej Grupy Ratownictwa TADMED Szczecinek, reprezentowanym przez prezesa stowarzyszenia, Tadeusza Tośko. Grupa istnieje od 3 lat, a jej członkami są ludzie, którzy wykonują swoje działania z wielką pasją i zaangażowaniem. Cieszymy się, że mogliśmy gościć ich na naszej konferencji w 3 osobowym składzie. Jesteśmy dumni z podpisanego porozumienia i życzymy wielu poszukiwawczych sukcesów.
Konferencja skierowana była do szerokiego kręgu odbiorców związanych z tematyką poszukiwań osób zaginionych, np.: organizacji i instytucji na co dzień współpracujących z Fundacją ITAKA, przedstawicieli Policji, Straży Miejskiej, GOPR, TOPR i WOPR, a także Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych.