MENU
Wróć

Fundacja ITAKA z działaniami na Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Tegoroczne działania Fundacji ITAKA na Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją ponownie prowadzone są pod hasłem dePRESJA – bliżej, niż myślisz, stanowiąc kolejną odsłonę kampanii STOP DEPRESJI. 

– W tegorocznej odsłonie kampanii STOP DEPRESJI kontynuujemy wątek presji. To emocja, którą przynajmniej raz w życiu odczuje każdy z nas. Niezależnie od wieku, statusu materialnego, wykształcenia czy profesji. Źródłem presji mogą być nasi bliscy, którzy często wywierają ją na nas nieświadomie. Presję możemy odczuwać dlatego, że nie spełniamy wygórowanych oczekiwań przełożonych. Czasami też sami na siebie narzucamy zbyt wysokie wymagania, bo porównujemy się do innych. A konsekwencje długotrwale wywieranej presji mogą być druzgocące dla naszej psychiki. Dlatego po raz kolejny chcemy głośno powiedzieć: dePRESJA – bliżej, niż myślisz wyjaśnia Izabela Jezierska-Świergiel, wiceprezes Fundacji ITAKA. 

W tym roku Fundacja ITAKA połączyła również siły z Wisłą Płock, która jest jednym z najbardziej utytułowanych klubów piłki ręcznej w Polsce. Presja dotyczy również zawodników – zarówno tych grających o jak najwyższe cele, jak i tych uprawiających sport amatorski. Rozmawialiśmy o tym z psychologiem sportu, Jarosławem Suskim, który jest jednocześnie byłym szczypiornistą. – To, że presja zaczyna ciążyć widać w wykonaniu czy występie, który jest po prostu gorszy. Znakiem, że presja przestaje mobilizować są też negatywne myśli, spięcie mięśni, ucisk w żołądku. Wtedy wiadomo, że presja jest za duża i może przerodzić się w coś gorszego.Postrzeganie depresji w sporcie, jak i potrzeby pracy z psychologiem, zmienia się bardzo powoli. Na szczęście idzie to ku dobremu również dzięki temu, że społeczeństwa stają się bardziej świadome w tematyce związanej z zaburzeniami psychicznymi i z tym, że chorzy przestają być stygmatyzowani – mówi Suski. Całą rozmowę z psychologiem sportu można przeczytać tu https://linkd.pl/24k4e.  

W tym roku, jak i w latach ubiegłych Partnerem naszych działań jest Librus Synergia. Kondycja psychiczna dzieci i młodzieży pogarsza się z każdym rokiem. Jako operator Telefonu Zaufania Młodych nie mogliśmy w naszych działaniach nie skupić się na tej grupie wiekowej. Tym razem chcemy wskazać na presję, jaką na najmłodszych wywierają rodzice. W rozmowie z nami opowiada o tym Agnieszka Gola, psycholożka, terapeutka dzieci i młodzieży. – Jeżeli dziecko nie jest w stanie spełnić naszych oczekiwań, może czuć się nieważne, niekochane i nieakceptowane. Koszty są różne, zdarza się że bywają bardzo wysokie i dramatyczne. Nieadekwatne oczekiwania i presja niekorzystnie wpływa na rozwój emocjonalny, samoocenę, poczucie własnej wartości, rozwój osobowości, relacje. Może prowadzić do przeciążenia psychicznego i fizycznego, przewlekłego stresu, a w konsekwencji trudności emocjonalnych, społecznych, poznawczych (np. trudności ze skupieniem, motywacją, zapamiętywaniem), a czasem do zaburzeń psychicznych – tłumaczy terapeutka. Całą rozmowę z terapeutką można przeczytać tutaj https://linkd.pl/24cmd.  Swoich czytelników do wywiadu odsyła również portal LIBRUS – dostawca najpopularniejszego dziennika elektronicznego w Polsce.

Tegoroczne działania pod hasłem dePRESJA – bliżej, niż myślisz są częścią kampanii STOP DEPRESJI, którą Fundacja ITAKA prowadzi nieprzerwanie od 2009 roku. W ramach tej kampanii Fundacja m.in. prowadzi dwie linie wsparciowe: Antydepresyjny Telefon Zaufania oraz Telefon Zaufania Młodych. Numer Antydepresyjnego Telefonu Zaufania 22 484 88 01 jest jednym z najczęściej podawanych przez media w kontekście możliwości uzyskania bezpłatnego wsparcia psychologicznego. Do tej pory psycholodzy dyżurujący na linii udzielili tysięcy anonimowych porad. Czas jednej rozmowy to ok. 40 – 50 minut i jest on zbliżony do czasu sesji z psychologiem. 

Niedawno Fundacja zmniejszyła dostępną liczbę godzin wsparcia, a funkcjonowanie Telefonu stanęło pod znakiem zapytania. Dlatego Fundacja ITAKA wraz z portalem crowfundingowym pomagam.pl zdecydowała o założeniu zbiórki, z której środki zostaną przeznaczone na działalność Antydepresyjnego Telefonu Zaufania. – Zdecydowaliśmy się na taki krok przede wszystkim dlatego, że zależy nam na zapewnieniu dalszej działalności Antydepresyjnego Telefonu Zaufania. Może to trochę paradoksalne, ale aby nasi dzwoniący mogli wciąż otrzymywać bezpłatną pomoc, to my jako Fundacja musimy pokryć koszty utrzymania linii od strony czysto technicznej. Na nas spoczywa również obowiązek zatrudnienia wykwalifikowanych psychologów lub certyfikowanych terapeutów. W ostatnich latach stanowi to coraz większe wyzwanie, dlatego postanowiliśmy wesprzeć się zbiórką crowdfundingową – tłumaczy Izabela Jezierska – Świergiel, wiceprezes Fundacji ITAKA. Zbiórka na Antydepresyjny Telefon Zaufania znajduje się pod tym linkiem: https://pomagam.pl/y7tt7n 

_________________

Antydepresyjny Telefon Zaufania 22 484 88 01 działa od ponad 20 lat. Psychologowie, psychoterapeuci, psychiatrzy i seksuolodzy udzielają wsparcia osobom w kryzysach psychicznych od poniedziałku do środy w godzinach 15:00 – 20:00. Przez lata działalności zostały udzielone tysiące porad, a średni czas rozmowy to 40-50 minut. Antydepresyjny Telefon Zaufania to jedyna linia pomocowa zapewniająca możliwość nieodpłatnego kontaktu przez telefon z lekarzem psychiatrą. Telefon na stałe wspierają BNP Paribas i Polpharma S.A.

Telefon Zaufania Młodych 22 484 88 04 działa od 1 czerwca 2020 roku. Jest dedykowany dzieciom, nastolatkom i młodym dorosłym. W ramach wsparcia psychologicznego działa telefoniczna linia wsparcia: poniedziałek – piątek 12:00 – 20:00 Ponadto, zapewniamy młodym ludziom możliwość udziału w nieodpłatnych sesjach online z psychologiem (pakiet 5 sesji na osobę). Telefon Zaufania Młodych działa dzięki wsparciu finansowemu marki Reserved. 

Więcej informacji na https://stopdepresji.pl/



Wróć