MENU
Wróć

25 maja – Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

Każdego roku, 25 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego, którego symbolem jest niezapominajka. Jest to dzień szczególny, poświęcony pamięci zaginionych dzieci oraz solidarności z ich rodzinami. Tylko w 2017 r. Policja przyjęła 1396 zgłoszeń zaginięć dzieci poniżej 13. roku życia. Większość z nich odnajduje się w ciągu kilku, kilkunastu godzin, ale są też takie dzieci, które nie odnajdują się nigdy.

1

Sytuacja zaginięcia dziecka jest bardzo trudnym przeżyciem dla całej rodziny. Małe dzieci giną nagle, co powoduje szok i często na początku bezradność rodziców, a u dziecka dezorientację i przerażenie. Przyczyn zaginięć jest wiele i każdy przypadek stanowi odrębną historię. Najczęstszym powodem zaginięć małych dzieci jest niewłaściwa opieka dorosłych, rzadziej przyczyną zaginięcia jest przestępstwo np. porwanie. Dziecko może zaginąć pozostawione samo na podwórku, podczas powrotu ze szkoły, może zgubić się na plaży lub podczas zakupów w supermarkecie. Ważne, aby nauczyć je prawidłowych zachowań tak, aby mogło unikać zagrożeń związanych z tą trudną sytuacją. W wielu przypadkach ostrożność i czujność rodziców lub opiekunów może uchronić dziecko przed zaginięciem, zwłaszcza te najmłodsze dzieci.

W tym celu należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:
– uświadomić sobie, że to my, rodzice, jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo naszych
dzieci i to my powinniśmy ich pilnować,
– nie pozostawiać dziecka do lat 10 w domu bez opieki osoby dorosłej,
– nie pozostawiać dziecka do lat 7 samego na podwórku,
– nauczyć dziecko zasady zachowania się wobec zaczepiającej je osoby dorosłej,
– nauczyć dziecko najwcześniej, jak to możliwe, nazwiska, adresu zamieszkania i telefonu
opiekuna,
– nauczyć dziecko jak reagować w sytuacji zagubienia.

Profilaktyka zaginięć – edukacja najmłodszych:

W tym roku, z pomocą Fundacji ITAKA w edukacji najmłodszych, przyszło wydawnictwo Dwukropek z książką pt. „Gdy Pola się zgubi”, którą Fundacja ITAKA objęła honorowym patronatem. Jest to fantastyczna publikacja w postaci książeczki dla najmłodszych, autorstwa Gabrieli Rzepeckiej-Weiss, która opowiada o losach małej, żywiołowej Poli. Dziewczynka jest prawdziwym utrapieniem dla swoich opiekunów i wciąż znika im z pola widzenia. Autorka zamieściła w niej sześć podstawowych zasad w formie rymowanki, którą najmłodsze dzieci łatwo zapamiętają. Historia Poli oswaja dzieci z tą tak trudną sytuacją, jaką jest zgubienie się, a jednocześnie przemyca wzorce zachowań, które dziecko może wykorzystać. Jest to doskonała pozycja do wykorzystania zarówno do edukowania własnych dzieci jak i przyczynek do rozmów w grupach przedszkolnych na temat tego, jak dzieci powinny zachowywać się w sytuacji zagubienia, bo przecież Pola doskonale zna wszystkie sześć ZASAD DLA ZAGUBIALSKICH:

1. Nie szukam. Czekam.
2. Nie mogę wchodzić autom w drogę!
3. Do pomocy gotowe służby mundurowe!
4. Ktoś nieznany? Nie ufamy!
5. W bucie zapisany kontakt do mamy!
6. Mam być widziana, a nie schowana!

32919029_1606930149423400_791936418275393536_o

KIEDY DZIECKO ZAGINIE…

Pamiętajmy, że w przypadku zaginięcia dziecka liczy się każda minuta, a Policja rozpoczyna aktywne działania poszukiwawcze natychmiast po przyjęciu zgłoszenia. Poniżej kilka podstawowych zasad dla dorosłych, którymi należy kierować się adekwatnie do wieku dziecka.

– Powiadom Policję! Nie denerwuj się, że możesz być zlekceważona/zlekceważony. Policja ma obowiązek potraktowania takiego zaginięcia bardzo poważnie, gdyż zaginięcie dziecka kwalifikuje się do pierwszej – najważniejszej kategorii zaginięć.
– Skontaktuj się z Fundacją ITAKA pod numerem 116 000.
– Zadzwoń do członków rodziny oraz rodziców kolegów i koleżanek Twojego dziecka.
– Przeszukaj okolicę domu: strychy, piwnice, dachy, okolice ostatniego miejsca gdzie dziecko było widziane, parki, lasy, miejsca, w których lubiło bywać, w których czuło się bezpiecznie.
– Sprawdź czy dziecko nie trafiło do szpitala.
– Aktywnie uczestnicz w poszukiwaniach. Zadania można rozdzielić między rodzinę, przyjaciół i wszystkich, którzy chcą i mogą pomóc.

116 000 TELEFON W SPRAWIE ZAGINIONEGO DZIECKA I NASTOLATKA

Telefon w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka 116 000 – bezpłatna numer telefonu Fundacji ITAKA, który jest dostępny przez 5 dni w tygodniu. Dzwoniąc pod numer 116 000 można zgłosić zaginięcie dziecka, uzyskać poradę oraz wsparcie. Przy telefonie dyżurują specjaliści ds. poszukiwań, prawnicy oraz psycholodzy.

116000_pod_spodem_tekst

CHILD ALERT!

Od 2013 roku w Polsce działa system Child Alert – system alarmowy uruchamiany w przypadku zaginięcia małego dziecka, który opiera się na skoordynowanym działaniu Policji i mediów, w celu jak najszerszego rozpowszechnienia wizerunku zaginionego dziecka. Jednak nie każde zaginięcie dziecka jest przesłanką do uruchomienia systemu. Uruchamia się go wówczas, gdy jest realne podejrzenie zagrożenia życia lub zdrowia dziecka. Do tej pory system Child Alert uruchomiony został w Polsce dwukrotnie.

child-alert mały

Więcej informacji:
Izabela Jezierska-Świergiel, Szef Działu PR Fundacji ITAKA
Email: izabela.swiergiel@zaginieni.pl;
Telefon: 22 620 16 10

Pobierz informację prasową

Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych – istnieje od 18 lat i przez ten czas nieprzerwanie udziela pomocy poszukiwawczej, psychologicznej i prawnej rodzinom osób zaginionych. Prowadzi numer 116 000 Telefon w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka, którego partnerem jest firma Orange Polska. Od początku swojego istnienia Fundacja realizuje szereg kampanii profilaktycznych mających na celu zmniejszenie ryzyka zaginięcia.

****

Wydawnictwo Dwukropek – – należy do Grupy MAC, jednego z czołowych wydawców edukacyjnych w Polsce, który w swoim portfolio posiada również szeroki wybór literatury dla dzieci oraz książek ilustrowanych. Pod szyldem wydawniczym Dwukropek ukazują się najważniejsze i najlepsze serie współczesnej literatury dla dzieci i młodzieży, a wśród nich m.in. „Przygody Lottie Lipton”, „Zbrodnia niezbyt elegancka”, „Gustaw Gloom”, „Jak zostać pisarzem” oraz „Wielcy Odkrywcy”.

niezapominajka

Wróć