MENU
Wróć

10 października – w Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego przypominamy o Telefonie Zaufania Młodych

Telefon Zaufania Młodych to inicjatywa, którą od 2021 roku realizują marka Reserved i Fundacja ITAKA, a w którym od 2023 roku uczestniczy również Fundacja LPP jako kolejny partner strategiczny. Zaangażowani w nią psychologowie odbyli już ponad 18 tys. rozmów telefonicznych, ponad 3 tys. rozmów na czacie i ponad 1,5 tysiąca konsultacji online, pomagając młodym osobom w przetrwaniu kryzysów psychicznych.

Projekt kontynuowany jest od 2023 roku dzięki finansowaniu go ze środków fundacji powołanej przez polskiego producenta odzieży, spółkę LPP, do organizowania wsparcia dla najbardziej potrzebujących i realizacji projektów społecznych – autorskich i we współpracy z organizacjami pozarządowymi. 

 W swoich działaniach zawsze staramy się kierować empatią i wspierać inicjatywy niosące pomoc tym, którzy jej potrzebują. Jesteśmy dumni z zapoczątkowania tego projektu. Liczba osób, które dotychczas skorzystały z konsultacji potwierdza, że zapotrzebowanie na wsparcie specjalistów wśród młodzieży wciąż rośnie dlatego cieszymy się, że dzięki dalszemu wsparciu Fundacji LPP projekt ten może być kontynuowany, a my jako marka Reserved, która nadała mu początek, możemy dalej go wspierać– mówi Anna Matraszek, PR & Digital Manager Reserved.

Decyzja o kontynuacji projektu podyktowana była nasilającymi się sygnałami o rosnącym zapotrzebowaniu na pomoc psychologiczną i psychiatryczną, szczególnie wśród młodzieży i młodych dorosłych. 

Przy Telefonie Zaufania Młodych (22 484 88 04) każdego dnia w godzinach 13.00-20.00 dyżurują psychologowie. Dzięki zwiększeniu ilości dni działania Telefonu, młodzi ludzie mogą nawiązać z nimi kontakt w najdogodniejszym momencie. Unikatową formą pomocy jest dostępność nieodpłatnych konsultacji online, które wiele osób uznaje za bardziej komfortową formę wsparcia. Dodatkowo, od lipca 2024 roku rozszerzono zakres konsultacji. Do dyspozycji osób szukających pomocy jest teraz także:

– seksuolog,

– terapeuta specjalizujący się w zaburzeniach odżywiania, 

– prawnik.

Godziny dyżurów dostępne są na stronie stopdepresji.pl

Wsparcie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży stało się w z czasem jednym z fundamentalnych obszarów działania Fundacji LPP, bo to właśnie młodzi ludzie od początku jej istnienia byli głównymi odbiorcami ich działań. Pojawiła się rosnąca potrzeba zapewnienia im specjalistycznej opieki psychologicznej i psychiatrycznej.

W ostatnich latach skupiamy się na dbaniu o dobrostan dzieci i młodzieży. Jako Fundacja LPP poza Telefonem Zaufania Młodych wspieramy zdrowie psychiczne poprzez zapewnienie dostępu do specjalistycznych terapii dla podopiecznych domów dla dzieci w ramach autorskiego programu „Moda na lepszy start”. Wsparcie młodych ludzi to także tworzenie dla nich bezpiecznej przestrzeni, w atmosferze szacunku zaufania. Stąd nasza inicjatywa z Fundacją FOSA– klub młodzieżowy „Niebieskie Trampki w Metropolii”. To wreszcie udział w licznych kampaniach i publikacjach na rzecz zdrowia psychicznego, takich jak „Odmień swoją głowę”, czy raport „Poprawa zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w Polsce”. We wszystkich tych obszarach współpracy staramy się działać jak najefektywniej, aby nieść realną pomoc młodym osobom mówi Patrycja Zbytniewska, prezeska zarządu Fundacji LPP.

Głównym motywatorem wspólnych działań partnerów stało się wspieranie zdrowia psychicznego po izolacji w czasie pandemii. Wśród przedstawicieli pokolenia Z, problemy psychiczne, kryzysy czy depresja to wciąż nasilające się zjawisko. Na stan kondycji psychicznej wpłynęła spowodowana pandemią izolacja, dziś to niepokój związany z wojną i obawa przed przyszłością. Fundacja ITAKA świadczy profesjonalne wsparcie młodym ludziom, w tej trudnej dla nich rzeczywistości, a Fundacja LPP i marka Reserved umożliwiają nam niesienie pomocy tym, którzy tego potrzebują. 

Więcej na: Fundacja LPP zwiększa finansowanie Telefonu Zaufania Młodych – Oficjalna strona LPP SA

Wróć