MENU
Wróć

„Życie warte jest rozmowy” tym razem o samobójstwach w kulturze

22 listopada w ramach kampanii społecznej „Życie warte jest rozmowy” w siedzibie Związku Polskich Artystów Plastyków przy ul. Mazowieckiej 11a w Warszawie odbędą się Wykłady Otwarte pod hasłem: Kultura(l)nie o życiu: samobójstwo w zwierciadle kultury poświęcone zagadnieniu samobójstwa i sposobom przedstawiania go w dziełach kultury.

Wydarzenie organizuje w ramach Narodowego Programu Zdrowia Instytut Psychiatrii i Neurologii oraz Polskie Towarzystwo Suicydologiczne we współpracy z Wydziałem „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Współorganizatorem wydarzenia jest również Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych.

Obecność motywu samobójstwa w filmie, literaturze, muzyce, a także coraz częściej w świecie cyfrowym, generuje podjęcie w gronie twórców kultury dyskusji na jego temat. Podczas panelu eksperci poddadzą pod rozwagę m.in. wpływ dzieła kultury, poruszającego tematykę suicydalną, na osobę w kryzysie. Prelegenci zastanowią się również, na ile mit przeklętego artysty-samobójcy znajduje swoje odzwierciedlenie w życiorysach twórców. Równolegle do wykładów, przez cały czas trwania wydarzenia, każdy potrzebujący rozmowy uczestnik będzie mógł skorzystać z konsultacji u dyżurującego w Pokoju Wsparcia specjalisty.

Harmonogram:

10:00 – otwarcie wydarzenia

10:05 – Halszka Witkowska – kto odebrał samobójcom głos? Różnice pomiędzy
autentycznymi listami pożegnalnymi a ich kulturową reprezentacją.

10:45 – przerwa

11:00 – Sebastian Różycki – Samobójstwo w mediach „nie-dorosłych”. Animacje, memy i
gry komputerowe.

12:00 – obiad

13:00 – Radosław Pawelec – Werter, zdrada i upiory – aksjologiczne aspekty
samobójstwa w wybranych utworach literatury XIX wieku.

13:45 – przerwa

14:00 – Panel dyskusyjny Czym jest samobójstwo w opowieści artysty? prowadzi Magdalena Juszczyk: Michał Oleszczyk, Ewa Nowak, Michał Stankiewicz, Halszka Witkowska

15:30 – zakończenie.

plakat-11-9 (1)

Wróć