Zapraszamy na webinary dotyczące zaginięć osób poniżej 18. roku życia
25 kw. 2024
Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych zaprasza na cykl webinarów poświęconym różnym aspektom związanym z zaginięciami osób poniżej 18. roku życia. Podczas webinarów poruszymy również kwestie związane z różnymi formami przemocy i nadużyć, które mogą prowadzić do zaginięcia dziecka. Zaprezentujemy również sposoby zapobiegania tym formom przemocy i radzenia sobie z ich konsekwencjami.
Webinary będą zorganizowane w następujących miesiącach: maj, czerwiec, wrzesień, październik, listopad i grudzień. Prelegentami będą specjaliści w danej dziedzinie. Zaprosimy nie tylko osoby, które profesjonalnie zajmują się poszukiwaniem zaginionych dzieci. Gościć będziemy także psychologów, prawników oraz ekspertów od cyberbezpieczeństwa. Podczas każdego webinaru przewidujemy możliwość zadawania pytań. Webinary będą odbywać się na żywo na platformie ClickMeeting, następnie trafią także na kanał YouTube Fundacji ITAKA.
Szczegóły dotyczące webinarów:
WEBINAR 1: ZAGINIĘCIA MAŁYCH DZIECI, 10 maja godz. 10:00
Zakres tematyczny webinaru dotyczyć będzie omówienia najczęstszych przyczyn zaginięć małych dzieci, z wyróżnieniem form przemocy i nadużyć, które mogą do tego zaginięcia prowadzić. Poruszymy także kwestie związane z profilaktyką zaginięć małych dzieci i rolą numeru 116 000 Telefonu w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka. Ponadto, pierwszy webinar będzie pełnił formę zapowiedziową całego cyklu – opowiemy więc, jakie tematy weźmiemy na tapet w kolejnych odcinkach webinarów.
Prelegentka:mł. inspektor Małgorzata Puzio-Broda, funkcjonariuszka Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, policjantka o wieloletnim stażu w formacji, absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestniczyła w realizacji unijnego projektu „przygotowanie systemu Child Alert w Polsce” – specjalnego narzędzia dedykowanego poszukiwaniom zaginionych dzieci. Członek Sieci Ekspertów Policyjnych zrzeszonych w organizacji Amber Alert Europe. Autorka i współautorka artykułów oraz publikacji poświęconych zjawisku zaginięć osób.
WEBINAR 2: ZAGINIĘCIA DZIECI Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ, 14 czerwca godz. 10:00
Dzieci z niepełnosprawnością intelektualną to wyjątkowa grupa wśród osób poniżej 18. roku życia, wymagająca szczególnej uwagi. Podczas webinaru chcemy nie tylko zwrócić uwagę na jej potrzeby, ale także wskazać czynniki ryzyka, które mogą prowadzić do zaginięć dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Opowiemy także, w jaki sposób należy podejść do poszukiwań dzieci z niepełnosprawnością intelektualną i jaką pomoc można uzyskać dzwoniąc pod numer 116 000.
Prelegenci:
nadkom. Konrad Gajda, funkcjonariusz Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, policjant o 23-letnim stażu w formacji, absolwent Wydziału Administracji SW im. Pawła Włodkowica w Płocku. Kierownik Sekcji Przewodników Psów Specjalnych MTR. Współtwórca koncepcji utworzenia Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych KGP. Policjant z dużym doświadczeniem w obszarze poszukiwań osób zaginionych, ekspert w dziedzinie poszukiwań terenowych. Wielokrotnie odznaczany i wyróżniany za swoje osiągnięcia zawodowe.
Aleksandra Duszczyk, pedagożka specjalna na co dzień związana z Fundacją SYNAPSIS, gdzie pełni funkcję kierownika merytorycznego zespołu terapeutycznego w Centrum Diagnostyki Terapii Małego Dziecka. Posiada wieloletnie doświadczanie w diagnostyce i terapii dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu oraz w pracy z rodzinami i ich najbliższym otoczeniem. Prowadzi zajęcia terapeutyczne, konsultacje dla rodzin dzieci w spektrum autyzmu oraz warsztaty i szkolenia dotyczące tematyki ASD.
WEBINAR 3: UCIECZKI NASTOLATKÓW, 27 czerwca godz. 10:00
Tematyka tego webinaru będzie związana z ucieczkami, wokół których narosło wiele nieprawdziwych informacji. Przykładowo, w Polsce wciąż pokutuje mit, że „wakacje to sezon ucieczek”. Tymczasem ucieczki to główna przyczyna zaginięć w grupie wiekowej 13 – 17 lat. Podczas webinaru poruszymy więc kwestie dotyczące zagrożeń (również tych związanych z przemocą i wykorzystaniem), które mogą przyczyniać się do podjęcia decyzji o ucieczce. Opowiemy także o roli numeru 116 000 w kontekście profilaktyki ucieczek i poszukiwań zaginionych nastolatków. Uczestników webinaru wyposażymy również w wiedzę dotyczącą tego, jak rozmawiać z nastolatkiem na ucieczce. Prelegentką będzie Aneta Bańkowska, psycholog Fundacji ITAKA.
Aneta Bańkowska – psycholożka, seksuolożka. Od 2017 roku działa w Fundacji ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, gdzie pracuje z rodzinami osób zaginionych i osobami doświadczającymi kryzysu psychicznego. Od wielu lat związana z mediami, publikowała autorskie cykle m.in. w Wirtualnej Polsce i Gazeta.pl
WEBINAR 4: PRZEMOC A ZAGINIĘCIA I SAMOBÓJSTWA NASTOLATKÓW, 10 września – Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom, godz. 10:00
Webinar poświęcony będzie przemocowym zachowaniom wobec dzieci i nastolatków (również tych mających miejsce w szkole) prowadzącym do podejmowania prób samobójczych. Wyjaśnimy, jak rozpoznać, że dziecko jest ofiarą przemocy oraz jak podjąć rozmowę, aby dowiedzieć się, co trapi młodego człowieka. Bardzo często takim sygnałem alarmowym jest ucieczka – dlatego omówimy również rolę numeru 116 000 Telefonu W Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka. Zajmiemy się także działaniami z zakresu profilaktyki – takimi, które mogą wdrożyć zarówno rodzice, jak i profesjonaliści pracujący z dziećmi. Jako prelegenta zaprosimy profesjonalistę zajmującego się tematyką przemocy (i jej konsekwencji) wśród młodzieży
Prelegentka:
Aleksandra Inatowicz-Łubiańska psycholożka, psychoterapeutka, seksuolożka. Z Fundacją ITAKA związana od ponad 4 lat. Pracuje przy poszukiwaniach osób zaginionych, a także wsparcie psychologiczne dla nastolatków oraz osób zmagających się z depresją. Doświadczenie w pracy z młodzieżą z zaburzeniami psychicznymi zdobywała zarówno w Polsce jak i w Wielkiej Brytanii.
WEBINAR 5: PORWANIA RODZICIELSKIE, 17 października, Międzynarodowy Dzień Mediacji, godz. 10:00
Webinar będzie poświęcony w całości zagadnieniom związanym z porwaniami rodzicielskimi oraz towarzyszącymi im zachowaniami przemocowymi i nadużyciami. Porwania rodzicielskie to jedna z najczęstszych przyczyn zaginięć osób poniżej 18. roku życia. Z doświadczenia naszej Fundacji (w poprzednich latach prowadziliśmy Centrum Wsparcia i Mediacji dla rodzin zagrożonych sytuacją porwania rodzicielskiego) wynika, że z roku na roku wzrasta liczba tego typu spraw. Podczas webinaru przedstawimy te sytuacje z perspektywy dziecka – chcemy bowiem uświadomić odbiorcom, jak trudne i traumatyczne jest to doświadczenie i jakie niesie za sobą konsekwencje dla psychiki dziecka bądź nastolatka. Poruszymy również aspekty prawne tego zjawiska, a także odniesiemy się do roli numeru 116 000 Telefonu w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka właśnie w kontekście porwań rodzicielskich.
Gośćmi webinaru będą:
Agnieszka Swaczyna, adwokat – jest członkiem LEPCA ((Lawyers in Europe on
Parental Child Abduction) oraz IAFL (Internationam Academy of Family Lawyers), jest też mediatorem (szkolenie w Polskim Centrum Mediacji oraz w MIKK (Międzynarodowego Centrum Mediacji ds. Konfliktów Rodzinnych i Porwań Rodzicielskich). Szczególne miejsce w jej pracy zajmują sprawy o uprowadzenie dziecka (na podstawie konwencji haskiej dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka).
Małgorzata Bohosiewicz-Suchoń, prawnik, mediator, interwent kryzysowy – absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Studiów Managerskich na Uniwersytecie Warszawskim, a także studiów podyplomowych na SWPS w Katowicach Pomoc Psychologiczna i Interwencje Systemowe w Rodzinie. Mediator z ponad 25-letnim doświadczeniem. Od 2021 współtwórca i współrealizator programu „Akademia Dobrego Rozstania” Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Warszawie. Od 2022 roku współpracuje z Fundacją ITAKA.
WEBINAR 6: ZROZUMIEĆ MŁODZIEŻ LGBTQ+ 15 listopada, godz. 10:00
Podczas webinaru skoncentrujemy się na wyzwaniach i problemach z jakimi na co dzień mierzy się młodzież LGBTQ+ w różnych sferach swojego życia: w szkole, w domu, w relacjach z rówieśnikami. To grupa mocno narażona na wykluczenie, zachowania przemocowe i nadużycia, dlatego bardzo istotne jest, aby zarówno rodzice, jak i profesjonaliści wiedzieli jak wspierać i wzmacniać młode osoby, które są na etapie odkrywania swojej tożsamości. Zdarza się, że nastoletni przedstawiciele młodzieży LGBTQ+ szukają rozwiązań swoich problemów w ucieczkach, dlatego opowiemy także o roli numeru 116 000 Telefonu w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka.
Gościni: Aleksandra Dulas edukatorka seksualna, psychoterapeutka, seksuolożka. W latach 2014 – 2023 prezeska Fundacji SPUNK. Współtwórczyni programu edukacji seksualnej dla młodzieży. Specjalizuje się we wspieraniu młodzieży nieheteronormatywnej i ich rodziców. Dużo pracuje z osobami transpłciowymi. Prowadzi prywatną praktykę i współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi
WEBINAR 7: WIRTUALNE NIEBEZPIECZEŃSTWA 12 lub 13 grudnia, godz. 10:00
Z cyklicznych raportów „Nastolatki w sieci” publikowanych przez NASK (polski, państwowy instytut badawczy nadzorowany przez Ministerstwo Cyfryzacji) wynika, że nastolatki spędzają w sieci nawet 5 godzin dziennie. Po smartfony sięgają też coraz młodsze dzieci. Dostęp do internetu to nie tylko szansa na zdobycie wiedzy i nowych znajomości, ale także niebezpieczeństwa. Osoby poniżej 18. roku życia narażone są na szereg niebezpieczeństw – również zachowań przemocowych i nadużyć (np. grooming). Podczas webinaru przybliżymy te zagrożenia, podpowiemy także, jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o bezpieczeństwie w sieci i na jakie sytuacje powinniśmy ich uczulać szczególnie. Ze względu na to, że niektóre znajomości zawarte w sieci, mogą prowadzić do ucieczek, wspomnimy także o roli numeru 116 000 Telefonu w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka. Jako prelegenta zaprosimy profesjonalistę zajmującego się bezpieczeństwem w sieci.
Partnerem webinarów jest Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych KGP.
Webinary odbywają się w ramach inicjatywy współfinansowanej z Funduszy Unii Europejskiej oraz federacji Missing Children Europe.
Działanie numeru 116 000 Telefonu w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka wspierają Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji a także Orange.