MENU
Wróć

Przedstawicielki Fundacji ITAKA na międzynarodowej konferencji w Atenach poświęconej zaginięciom dzieci

21 października w Atenach odbyła się konferencja pt. „Współpraca między organizacjami pożytku publicznego a organami ścigania: wzmocnienie międzydyscyplinarnych działań wobec zaginięć dzieci w Europie”. Wydarzenie było organizowane przez federację Missing Children Europe i jej greckiego członka – The Smile of the Child.

Wśród gości konferencji znaleźli się wysocy rangą urzędnicy greckiego rządu, wymiaru sprawiedliwości oraz organów ściągania, a także funkcjonariusze policyjnej sieci ekspertów ds. osób zaginionych (PEN-MP) z Belgii, Holandii i Szwecji, przedstawiciele INTERPOL-u, CISCO oraz osoby naukowo związane z tematyką zaginięć. Fundację ITAKA reprezentowała: wiceprezes Fundacji Izabela Jezierska-Świergiel, członek zarządu Patrycja Szczepańska oraz prawnik, mediator, interwent kryzysowy Małgorzata Bohosiewicz-Suchoń.

Tematem prelekcji była m.in. rola technologii – w tym zaawansowanych narzędzi takich jak biometryczne systemy identyfikacji, czy międzynarodowe alerty wykorzystywane w przypadku zaginięć dzieci i młodzieży. Mówiono również o współpracy z mediami, zwłaszcza w kontekście tzw. „złotej godziny” po zgłoszeniu zaginięcia dziecka, rozwiązaniach prawnych, które pozwoliłyby na usystematyzowanie działań organizacji z sektora publicznego i prywatnego, czy roli numeru 116 000. Z kolei przedstawicielki Fundacji ITAKA wystąpiły w panelu poświęconym transgranicznym porwaniom rodzicielskim.

– Ochrona dzieci to wspólna odpowiedzialność – powiedziała w uwagach końcowych sekretarz generalny Missing Children Europe Aagje Ieven, wzywając do współpracy między przedstawicielami organizacji, organami ścigania, osobami zaangażowanymi w edukację oraz decydentami politycznymi w celu ochrony dzieci.

Bardzo nas cieszy to, że możemy podzielić się swoimi doświadczeniami w tak eksperckim gronie. To dla naszej Fundacji duże wyróżnienie oraz możliwość wymiany doświadczeń z osobami zaangażowanymi w poszukiwania zaginionych dzieci.

Wróć