Konferencja podsumowująca II rok działalności Centrum Wsparcia
09 gru 2019
5 grudnia odbyła się konferencja na zakończenie II roku działalności projektu „Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego”. Realizatorem zadania jest Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, na zlecenie Ministerstwa Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zdrowia.
Centrum Wsparcia to jedyne w Polsce 24-godzinne, bezpłatne centrum udzielające porad w kryzysie psychicznym. Pod numerem 800 70 2222 dyżurują psychologowie-specjaliści, gotowi wysłuchać i pomóc w najtrudniejszych życiowych sytuacjach, niejednokrotnie ratując ludzkie życie.
5 grudnia miała miejsce konferencja pt. „Doświadczenia w zakresie prowadzenia Centrum Wsparcia dla osób w Stanie Kryzysu Psychicznego ze szczególnym zwróceniem uwagi na syndrom presuicydalny”. Punktem wyjścia była chęć wymiany doświadczeń na temat pomocy udzielanej różnym grupom społecznym w ramach działalności Centrum.
Konferencja rozpoczęła się od wystąpienia koordynatorów Filipa Matuszewskiego i Magdaleny Malison, którzy podsumowali kolejny rok działalności projektu, przedstawiając m.in. statystyki i historie osób, którym udało się pomóc.
Następnie wprowadzenie do trudnej tematyki samobójstw zaprezentowała dr Halszka Witkowska, koordynatorka kampanii Życie warte jest rozmowy, której celem jest zmiana języka, jakim posługujemy się mówiąc o samobójstwach, czyli próba przełamania społecznego tematu tabu.
Kolejnym wystąpieniem była prelekcja Izabeli Solarskiej, Naczelnika Wydziału Psychologów Policyjnych z Komendy Głównej Policji.
Podczas dalszej części konferencji, mogliśmy wysłuchać również referatu dr Tomasza Rajtara, który przybliżył pracę Instytutu Ekspertyz Sądowych, który bada m.in. przyczyny samobójstw nastolatków. W następnej prezentacji omówiono znaczenie internetu w kontekście takich zachowań. Autorem prezentacji był dr Andrzej Gawliński.
Ostatnią prelekcję wygłosił seksuolog dr Andrzej Depko, który skupił się na problematyce dysforii płciowej wśród osób zagrożonych zamachem samobójczym.
W ramach Centrum Wsparcia funkcjonują:
• Telefoniczne Centrum Wsparcia 800 70 2222
• Bezpłatna linia, która działa 24 godziny przez 7 dni w tygodniu
• E-mail: porady@liniawsparcia.pl
• Strona www.liniawsparcia.pl i czat
• Baza danych placówek pomocowych na terenie całej Polski