Fundacja ITAKA włącza się w działania Missing Children Europe na Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego
24 maj 2024
25 maja, Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego, to dzień poświęcony podnoszeniu świadomości na temat zaginionych dzieci, a także dawaniu nadziei rodzinom dotkniętym tymi tragediami. Missing Children Europe przygotowała specjalną kampanię pt. „Missing Dreams”, w którą włączyły się wszystkie organizacje należące do tej federacji. W Polsce jest to Fundacja ITAKA.
Każdego roku w Europie odnotowuje się 250 000 zgłoszeń zaginięć dzieci. Missing Children Europe, europejska federacja zajmująca się zaginionymi i wykorzystywanymi seksualnie dziećmi, co roku w Międzynarodowy Dzień Dziecka publikuje raport „Liczby i trendy”. W raporcie tym zgromadzone i zanalizowane są dane przekazane przez krajowe organizacje, które są operatorami numeru interwencyjnego 116 000. Numer ten w Polsce znany jest jako Telefon w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka. Dane i wnioski z raportu pomagają profesjonalistom lepiej zrozumieć złożoność problemu, jakim są zaginięcia dzieci i nastolatków, a także są wsparciem w opracowaniu skutecznych strategii ochrony małoletnich. W 2023 r. operatorzy numeru 116 000, działającego w 32 krajach Europy, odebrali 67 345 połączeń dotyczących 7 274 przypadków zaginięć dzieci.
Z danych za 2023 rok wynika także, że aż 66% zgłoszeń dotyczyło dzieci, które uciekły lub zostały zmuszone do opuszczenia domu bądź placówek opiekuńczych. Jeśli dodać do tego przypadki porwań rodzicielskich (18%) i zaginięć dzieci migrantów (6%) zgłaszane na numery interwencyjne, widzimy, jak kompleksowy jest problem zaginięć osób poniżej 18. roku życia. Coraz bardziej dostrzegalny jest również problem groomingu, który uznany został jako istotnego czynnika skłaniającego młodzież do ucieczki. Ze względu na większą podatność na zagrożenia, nastolatki te są narażone na wykorzystywanie seksualne i handel ludźmi.
Należy również podkreślić, że za każdą z przytoczonych danych stoją zatrważające historie dzieci i nastolatków. I to właśnie te historie są motywem przewodnim kampanii przygotowanej w związku z Miedzynarodowym Dniem Dziecka Zaginionego przez federację Missing Children Europe. Kampania „Missing Dreams” przypomina, że każde dziecko ma marzenia i aspiracje dotyczące swojej przyszłości. Kiedy dochodzi do zaginięcia dziecka, razem z nim znikają jego marzenia.
Włącz się w kampanię: https://missingchildreneurope.eu/imcd/
Kontakt dla mediów:
Patricia Morais, specjalistka ds. komunikacji w Missing Children Europe, patricia.morais@missingchildreneurope.eu
Uwagi dla redaktorów:
Numer 116 000, w Polsce znany jako Telefon w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka, jest obsługiwany przez organizacje krajowe w 32 krajach w Europie. Dzieci i rodziny, którzy kontaktują się ze specjalistami dyżurującymi na linii, otrzymują bezpłatną i natychmiastową pomoc emocjonalną, psychologiczną, społeczną, prawną i administracyjną 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Stanowią one również ważny centralny punkt kontaktowy i koordynacyjny w sprawach transgranicznych.
Informacje o numerze 116 00 możesz pobrać tu
O federacji Missing Children Europe:
Missing Children Europe reprezentuje 32 organizacje pozarządowe działające w 27 krajach Europy na rzecz zapobiegania, ochrony i wsparcia zaginionych i wykorzystywanych seksualnie dzieci oraz ich rodzin. Jako federacja działamy tak, aby chronić dzieci przed wszelkimi formami przemocy, wykorzystywania lub zaniedbania, które są konsekwencją ich zaginięcia. Missing Children Europe koordynuje sieć numerów interwencyjnych 116 000 oraz sieć transgranicznych mediatorów rodzinnych. Ponadto, federacja wspomaga koordynację spraw, które dotyczą kwestii transgranicznych, sprawiając, że dzieci otrzymują potrzebną im pomoc.