MENU
Wróć

Działania Fundacji ITAKA na Międzynarodowy Tydzień Mediacji

Rozpoczyna się Międzynarodowy Tydzień Mediacji, którego celem jest promowanie znaczenia mediacji w przypadkach uprowadzenia dziecka przez jednego z rodziców. Jak co roku Fundacja ITAKA aktywnie włącza się w to wydarzenie. 

Fundacja ITAKA w ramach prowadzenia Centrum Wsparcia dla rodzin zagrożonych sytuacją porwania rodzicielskiego organizuje cykl bezpłatnych konsultacji z mediatorami. Na dyżurach mediacyjnych będzie można się dowiedzieć:

  • czym są mediacje?
  • na czym polegają?
  • ile trwają i jak wygląda ich przebieg?
  • czy należy się do niej specjalnie przygotować?
  • co możemy zyskać dzięki mediacjom?
  • gdzie znaleźć mediatora i jak go wybrać?
  • czy dana sprawa nadaje się do mediowania?

Dyżury będą odbywać się we wtorki, środy i piątki. Szczegółowy grafik i sposób rejestracji dostępny jest tutaj: https://bit.ly/3fD602c. 

Ponadto, 20 października, w Międzynarodowym Dniu Mediacji, Fundacja ITAKA organizuje konferencję ekspercką pt.: „Wsparcie psychologiczne, prawne i mediacja jako skuteczne narzędzie w walce o dobro i prawa dziecka.” Wydarzenie odbędzie się w trybie stacjonarnym i dedykowane jest profesjonalistom, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem wspierają rodziny w kryzysie rozstania. Podczas konferencji zostanie podsumowana działalność Centrum Wsparcia i Mediacji dla rodzin zagrożonych sytuacją porwania rodzicielskiego. Ponadto, uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, jak zabezpieczyć dobro dziecka w sytuacji uprowadzenia rodzicielskiego oraz poznają kuluary pracy mediatorów rodzinnych. 

Program konferencji 20.10.2022

Dodatkowo, jako organizacja członkowska Missing Children Europe, Fundacja ITAKA włączyła się w działania tej europejskiej federacji, udostępniając materiały dotyczące zarówno mediacji jak i uprowadzeń rodzicielskich. Są one dostępne pod linkiem: https://missingchildreneurope.eu/international-child-abduction/ 

Mimo iż mediacja jest bardziej skuteczna i szybsza niż postępowanie sądowe, to rozwiązanie, z którego wciąż zbyt rzadko korzystają rodzice w sytuacji rozstania. Mediacja to efektywny sposób wspólnego podejmowania decyzji i budowania przyszłości rodziny po rozstaniu rodziców Ponadto, może zapobiegać sytuacji uprowadzenia rodzicielskiego. W procesie mediacji wyszkoleni specjaliści pracują bezpośrednio z rodzicami, aby znaleźć rozwiązanie, które odzwierciedla konkretną sytuację rodzinną, jest akceptowalne dla obu stron i stawia potrzeby i dobro dzieci na pierwszym miejscu.

Wróć