1 października – Europejski Dzień Walki z Depresją
01 paź 2021
350 mln globalnie, 87 mln w Europie – tyle osób według danych Światowej Organizacji Zdrowia może cierpieć na depresję. Na kondycji psychicznej wielu z nas, niekorzystanie odbiły się wielomiesięczne lockdowny i niepewność związana z epidemią koronawirusa. Fundacja ITAKA przypomina więc wszystkim osobom w kryzysach psychicznych o możliwości uzyskania wsparcia.
Depresja to poważny problem społeczny – nie jest zwykłym spadkiem nastroju, ale chorobą, która na wiele lat może znacząco utrudnić funkcjonowanie. Zapaść na nią może każdy z nas – niezależnie od wieku, płci, miejsca zamieszkania czy wykształcenia. Mimo iż, z roku na rok, rośnie świadomość na temat tej choroby, to paradoksalnie wciąż pozostaje ona tematem tabu. Choroba ta jest jedną z najczęstszych przyczyn zarówno zaginięć, jak i samobójstw.
Fundacja ITAKA od 2001 roku prowadzi regularną kampanię STOP DEPRESJI (www.stopdepresji.pl), której celem jest szerzenie świadomości związanej z depresją i kryzysami psychicznymi. Pierwsze kampanie miały na celu uświadomienie, że depresja jest jednostką chorobową. Gdy w 2013 roku w ramach kampanii „Stop depresji” fundacja zainicjowała akcję „Smutni nastoletni”, o depresji nastolatków czy młodych dorosłych nie mówiło się praktycznie wcale. Fundacja poruszała również temat męskiej depresji, a także depresji wśród seniorów.
Jednym ze sztandarowych działań kampanii jest prowadzenie Antydepresyjnego Telefonu Zaufania. Linia działa dzięki datkom prywatnych osób i firm, które wspierają Fundację w niesieniu pomocy osobom dotkniętym depresją. Telefon na stałe wspierają BNP Paribas i Polpharma S.A. Środki pozyskiwane są także z kampanii fundraisingowych i działań społecznych na rzecz Fundacji ITAKA. Z kolei w czerwcu tego roku, dzięki wsparciu marki Reserved, wystartował Telefon Zaufania Młodych skierowany do tzw. pokolenia Z – nastolatków i młodych dorosłych. Na kondycję psychiczną tej grupy społecznej mocno wpłynęła pandemia, lpckdowny i zdalna nauka.
W tym roku, z okazji Europejskiego Dnia Walki z Depresją, Fundacja ITAKA została współorganizatorem kampanii realizowanej przez Fundację „Twarze Depresji” pt.: „Twarze Depresji. Nie oceniam. Akceptuję”. Kampanii towarzyszyć będzie które odbędzie się 1 października, o godzinie 11:00 w Centrum Prasowym Foksal przy ulicy Foksal 3/5 w Warszawie.
_________________
Antydepresyjny Telefon Zaufania 22 484 88 01 działa od ponad 20 lat. Specjaliści – psychologowie, psychoterapeuci, psychiatrzy i seksuolodzy udzielają wsparcia osobom w kryzysach psychicznych od poniedziałku do piątku w godzinach 15:00 – 20:00. Przez lata działalności zostały udzielone tysiące porad, a średni czas rozmowy to 30 minut. Antydepresyjny Telefon Zaufania to jedyna linia pomocowa zapewniająca możliwość nieodpłatnego kontaktu przez telefon z lekarzem psychiatrą. Telefon na stałe wspierają BNP Paribas i Polpharma S.A.
Telefon Zaufania Młodych 22 484 88 04 działa od 1 czerwca 2020 roku. Jest dedykowany dzieciom, nastolatkom i młodym dorosłym. W ramach wsparcia psychologicznego działa telefoniczna linia wsparcia: poniedziałek – sobota 11.00-21.00, czat poniedziałek-wtorek 11.00-21.00. W ramach funkcjonowania tego projektu zapewniamy młodym ludziom możliwość udziału w nieodpłatnych sesjach online z psychologiem (pakiet 5 sesji na osobę). Telefon Zaufania Młodych działa dzięki wsparciu finansowemu marki Reserved.