MENU
Wróć

Wystawa „Zaginieni” – nagroda Grand Press Photo 2013

Nagrody Grand Press Photo 2013 rozdane. Wśród tegorocznych laureatów konkursu znalazła się zaprzyjaźniona z Fundacją ITAKA, studentka fotografii w łódzkiej Szkole Filmowej – Karolina Jonderko, która zdobyła nagrodę za fotoreportaż w kategorii „Ludzie”.

W pierwszej kolejności serdecznie dziękujemy rodzinom, które zdecydowały się na udział w projekcie. Udostępniły pokoje swoich bliskich i podzieliły się swoimi przeżyciami. Jesteśmy wdzięczni za ten wielki wkład w kampanię mającą na celu upowszechnienie problemu zaginięć i świadomości tej tematyki.

Gratulujemy Karolnie Jonderko stworzenia niecodziennego zbioru zdjęć podejmujących ważną społecznie kwestię zaginięć. Cieszymy się, że to wyjątkowo przemawiające do wyobraźni ujęcie tematu zostało dostrzeżone i uhonorowane prestiżową nagrodą.

Młoda i utalentowana artystka zwyciężyła w kategorii ”ludzie” – fotoreportaż, prezentując w ujęciach historię zaginionych, opowiedzianą z perspektywy pokoi w których mieszkali, a które od momentu ich zaginięcia pozostają puste. Niezmienione od lat pomieszczenia, w nienaruszonym stanie, czekają na powrót zaginionych, a wraz z nimi żyjący tą nadzieją bliscy. Tematem przewodnim kolekcji zdjęć jest pustka ogarniająca domy tych, którzy przeżywają osobistą tragedię borykając się z problemem zaginięcia osoby bliskiej. Widok opustoszałego pokoju, w którym zatrzymał się czas, gdzie wszystko jest jak dawniej, a jednak brak w nim osoby która tam mieszkała, zwraca uwagę na tragedię, jaką jest utrata kogoś bliskiego.

W bardzo sugestywny sposób obrazuje etap zawieszenia, w jakim znajdują się rodziny osób zaginionych, które z jednej strony cierpią odczuwając wielką stratę, a jednocześnie wciąż żyją nadzieją codziennie oczekując powrotu ukochanej osoby.

Dzięki życzliwości podopiecznych Fundacji ITAKA, którzy zgodzili się sfotografować pokoje swoich zaginionych bliskich, powstał zbiór zdjęć, który w bardzo wymowny sposób ukazuje problem zaginięć w Polsce. Ta kwestia nie dotyczy jedynie osoby zaginionej i nie jest tylko jej problemem. Zaginięcie dotyka całego otoczenia. Odnosi się do rodziny, przyjaciół, znajomych czy współpracowników. Dlatego tak ważne jest wsparcie ofiarowane osobom doświadczającym tych trudnych chwil. I tak ważna jest świadomość, że Ci ludzie potrzebują naszej pomocy. Niejednokrotnie przetrwanie ciężkich momentów jest możliwe jedynie dzięki wzajemnemu zrozumieniu i empatii. Kolekcja fotografii skłania do refleksji nad tym, jaką tragedię przeżywają rodziny osób zaginionych codziennie mierząc się z wszechogarniającą ciszą i pustką oraz pełnić funkcję uświadamiającą.

Wystawa rusza w trasę po Polsce. Na początek wszystkie zdjęcia finalistów można oglądać do 20 czerwca 2013r. na Dworcu Centralnym w Warszawie.

Wróć