MENU
Wróć

XII Ekspercka Konferencja pt.” Poszukiwanie osób zaginionych w oparciu o narzędzia, wiedzę i doświadczenie.”

7 listopada 2024 odbyła się XII Ekspercka Konferencja pt.” Poszukiwanie osób zaginionych w oparciu o narzędzia, wiedzę i doświadczenie.” Konferencja otrzymała patronat Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Partnerem wydarzenia było Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji.

Wydarzenie miało charakter stacjonarny i po raz pierwszy od lat, odbyło się w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W tym roku XII Ekspercką Konferencję otworzyło wystąpienie pana Ministra Czesława Mroczka – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Kilka słów wygłosił również Zastępca Komendanta Głównego Policji, nadinspektor Roman Kuster. Część inauguracyjna zamknęła przemowa Anny Jurkiewicz – prezes Fundacji ITAKA.

fot. N.Kurdziel/MSWiA

Konferencja była podzielona na trzy części, a poszczególne prelekcje koncentrowały się na różnych aspektach związanych z poszukiwaniem osób zaginionych. To pozwoliło kompleksowo i merytorycznie podejść do tematu wydarzenia. Podczas pierwszej części konferencji, prelegenci podzielili się m.in. swoją wiedzą z wykorzystania narzędzi kryminalistycznych w poszukiwaniach zaginionych. Swoją prelekcję na temat kluczowych elementów w profilowaniu zaginięć wygłosiła mł. insp. w st. spoczynku mgr Urszula Cur, psycholog, profilerka w cywilu, założycielka Sie7dem Szkoły Profilowania Psychologicznego.

Z kolei Izabela Jezierska-Świergiel z Fundacji ITAKA opowiedziała o roli europejskiego numeru 116 000 czyli Telefonu w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka, który działa w 32 krajach Europy. W swojej prelekcji wiceprezes naszej Fundacji przedstawiła także działania przygotowane na Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego, których celem było szerzenie wiedzy z zakresu profilaktyki zaginięć na młodszych. Pierwszą część konferencji zamknęła prelekcja mł. insp.Małgorzaty Puzio-Brody, Radcy z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób, Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji. Pani Inspektor skoncentrowała się profilaktyce zaginięć osób starszych i kampanii #JestemTUCZEKAM.

Druga część wydarzenia skoncentrowana była wokół działań poszukiwawczych, jakie można prowadzić w sieci. Uczestnicy dowiedzieli się jak w praktyce wygląda wykorzystanie nowoczesnych technologii w poszukiwaniach osób zaginionych. Maciej Burziwoda, koordynator oddziału WGPR w Ostrowie Wlkp. wygłosił prelekcję na temat przygotowania grup poszukiwawczo-ratowniczych do przeciwdziałania skutkom kryzysu psychicznego.

fot. N.Kurdziel/MSWiA

Uczestnicy konferencji poznali także wyniki ogólnopolskich badań dotyczących przestępczych i antyspołecznych zachowań nieletnich w cyberprzestrzeni. Zaprezentowali je Natalia Fabisiak, młodszy specjalista ds. PR, Pracownik Zespołu Poszukiwań i Identyfikacji Fundacji ITAKA oraz Szymon Nawrocki ze Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Ostatnia część konferencji była poświęcona poszukiwaniom w terenie. Zaproszeni eksperci z grup poszukiwawczych, opowiedzieli, jak nowoczesne technologie wykorzystywane są do poszukiwań osób zaginionych w terenie otwartym, a także poruszyli kwestie związane z zagrożeniami, jakie mogą pojawić się podczas akcji poszukiwawczych. Jedna z prelekcji dotyczyła wykorzystania psów mantrailingowych w poszukiwaniu osób zaginionych przez Wydział Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Głównej Policji. Podczas tegorocznej edycji konferencji dla uczestników konferencji dostępne było także Mobilne Centrum Wsparcia Poszukiwań. 

fot. N.Kurdziel/MSWiA

Głównym celem wydarzenia była wymiana informacji, doświadczeń i możliwość nawiązania kontaktów pomiędzy przedstawicielami organizacji i służb oraz grup poszukiwawczo-ratowniczych. Wydarzenie skierowane było wyłącznie do osób zajmujących się profesjonalnie poszukiwaniem zaginionych i miało charakter zamknięty. Eksperckie konferencje organizowane przez Fundację ITAKA oraz Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji na stałe wpisały się do kalendarzy osób profesjonalnie zajmujących się poszukiwaniem zaginionych i są doceniane za wysoki poziom merytoryczny.

Wróć