Konferencja „Zaginięcia wśród osób z zespołem otępiennym – jak zapewnić bezpieczeństwo podopiecznym?”
20 wrz 2023
13 września 2023 r. w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich odbyła się konferencja „Zaginięcia wśród osób z zespołem otępiennym – jak zapewnić bezpieczeństwo podopiecznym?”. Jej uczestnicy dyskutowali o zespołach otępiennych, czym się charakteryzują, jak komunikować się z osobą z demencją. Debatowano o skali zjawiska zaginięć wśród osób starszych, w tym z otępieniem i co można zrobić, aby zabezpieczać osoby bliskie przed zaginięciem.
Współorganizatorami tegorocznej konferencji był związek Stowarzyszeń Alzheimer Polska, Wydział Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji i Fundacja Itaka – Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych.
Było to siódme spotkanie poświęcone osobom żyjącym z otępieniem i ich rodzinom, opiekunom, które BRPO organizuje co roku we wrześniu – Światowym Miesiącu Choroby Alzheimera. Podobnie jak w poprzednich latach konferencja miała formułę „gwiaździstą”, a debacie przyglądali się uczestnicy spotkań lokalnych zorganizowanych w niemal 100 miejscach w kraju.
Konferencję otworzył zastępca rzecznika praw obywatelskich Valeri Vachev, który przedstawił współorganizatorów i powitał wszystkich gości, ekspertów oraz osoby śledzące konferencję za pomocą łączy internetowych i w imieniu własnym i RPO Marcina Wiącka życzył owocnych obrad.
W imieniu Policji uczestników powitał zastępca dyrektora biura kryminalnego KGP insp. Michał Grzelec, który nadzoruje poszukiwania osób zaginionych. Insp. Michał Grzelec podkreślił, że Policja poważnie traktuje problem zaginięć – w szczególności tych związanych z zespołem otępiennym osób zaginionych.
Następnie głos zabrał prezes Alzheimer Polska Zygmunt Wierzyński, który podziękował gościom za liczne przybycie na konferencję oraz pani Barbara Imiołczyk, dyrektorka Centrum Projektów Społecznych w Biurze RPO, która również powitała gości oraz podkreśliła, że w Biurze RPO przez cały rok funkcjonuje adres e-mail alzheimer@brpo.gov.pl, pod którym można zgłaszać postulaty i pytania dotyczące corocznych konferencji.
Z kolei Izabela Jezierska-Świergiel, wiceprezes zarządu Fundacji ITAKA podkreśliła, że w Polsce żyje ok. 600 tysięcy osób dotkniętych zespołem otępiennym. Bardzo często przyczyny otępienia nie są rozpoznane, a postęp choroby to główna przyczyna zaginięć takich osób.
Część merytoryczną otworzyła prezentacja pt. „Od diagnozy do zaginięcia”, która była tematem wystąpienia prof. dr hab. n. med. Tadeusza Parnowskiego, specjalisty z dziedziny psychiatrii i psychogeriatrii. Mówił, że zmiany są charakterystyczne dla choroby a nie dla wieku. Młodsi chorzy są silniejsi, ale częstsze są u nich objawy psychotyczne.
Radczyni Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji mł. insp. Małgorzata Puzio-Broda w prelekcji pt. „Skala zjawiska zaginięć wśród osób starszych w tym żyjących z otępieniem na podstawie danych policyjnych” mówiła o zadaniach i różnicach między Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych, a Wydziałem Poszukiwań i Identyfikacji Osób. Przedstawiła statystyki policyjne zaginięć. Zwróciła uwagę, że choć najliczniejsza grupa zaginionych to osoby w przedziale wiekowym 26-40 lat, to te w przedziale wiekowym 60+ stanowią jedną z bardziej zagrożonych grup.
Asp. Piotr Łuczek, specjalista Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego KGP przedstawił ważne informacje ułatwiające poszukiwania.
Piotr Łuczek podkreślił, że im szybciej zgłoszone jest zaginięcie, tym lepiej – w szczególności, gdy chodzi o osoby z zespołem otępiennym. Za zgłoszenie nie grozi żadna odpowiedzialność karna, jeżeli osoba odnajdzie się przed przybyciem policji.
”Zachowania chorego – jak komunikować się z osobą z zaburzeniami pamięci, orientacji” omówiła psycholożka i gerontolożka ze Stowarzyszenia Syntonia Ewa Drop. Wyjaśniła, że stowarzyszenie zajmuje się działaniami na rzecz opiekunów, edukowaniem ich i wsparciem psychologicznym. Psycholożka udzielała także porad, jak się komunikować z osobą stwarzającej wrażenie zagubionej.
Działania na rzecz osób zaginionych w ramach „Profilaktyki zaginięć” omówiła Agata Nowacka, psycholożka, koordynatorka linii wsparcia Fundacji Itaka. Podała, że z badan wynika, iż do 40 proc. osób z demencją kiedyś się gdzieś zabłąka. Dlatego tak ważne jest, aby temu zapobiegać. A jeśli w ciągu 24 godz. taka osoba nie będzie odnaleziona, to może się to skończyć jej śmiercią. Konieczne jest zatem bardzo szybkie działanie wobec zagrożenia życia i zdrowia.
„Sygnały alarmowe, jak rozpoznać osobę zagubioną” to tytuł prezentacji Radczyni Wydziału Profilaktyki Społecznej Biura Prewencji Komendy Głównej Policji mł. insp. Dorota Pater przedstawiła wybrane zadania wynikające z ustawy o Policji i priorytetów KGP. Zwróciła uwagę na, że wśród nich znalazło się zadanie polegające na dostosowaniu działań profilaktycznych Policji do zdiagnozowanych zagrożeń społecznych m.in. w obszarze bezpieczeństwa seniorów.
Konferencję zamknęła swoją prezentacją pani Maria Leszczyńska, prezeska Siedleckiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera zaprezentowała kampanię edukacyjno-informacyjną przeciwko zaginięciom „Nie zgub mnie” zrealizowaną w Siedlcach.
Cała konferencja do obejrzenia tu:https://www.youtube.com/watch?v=nuQ4n1S4Tbs
Do pobrania:
Broszura Otepienie_demencja_jak_zapobiegac_zaginieciom
Jak przygotować informacje dla Policji